Video
Video
Photos
Photos
Login
Login
Live
Live
News
News

SGF
SGF
Services
Services
Links
Links
Contact
Contact

Donate
Enter as many words as you like with 1 space between.

Search for articles: Enter as many words as you like; separate them with a space.



Live video of the AGM2019 at the EGC2019, Brussels, Belgium

placed by EuroGoTV1 at 16:38 Mon 22 July 2019



EGC2019, Brussels, Belgium: MAIN (open) tournament Round 2

board 1
Seiji Gomi 5d(b) vs Tengyu Sun 7p 0-1 (W+R)



board 2
Xinyi Wu 5d(b) vs Ganglu Jia 2p (W+R)
placed by EuroGoTV1 at 09:58 Mon 22 July 2019



EGC2019, Brussels, Belgium: MAIN (open) tournament Round 1

Board 1
Kai-Han Tseng 5d(b) vs Tengyu Sun 7p W+R


Board 2
Ganglu Jia 2p (b) vs Virzhinia Shalneva 4d B+R
placed by EuroGoTV1 at 11:59 Sun 21 July 2019



live EuroGoTV broadcasts at the EGC2019, Brussels

The top 2 boards of the Main tournament of the

EGC2019


will be relayed to KGS (sgf only, accounts EuroGoTV1 and EuroGoTV2)

and EuroGoTV
(live video and live interactive go-board in the browser on http://EuroGoTV.com/1 and http://EuroGoTV.com/2 ).


Schedule broadcasts Main tournament in CET:

Sunday 21:
2019-07-21 11:00 round 1
Monday 22:
2019-07-22 10:00 round 2
Tuesday 23:
2019-07-23 10:00 round 3

Thursday 25:
2019-07-25 10:00 round 4
Friday 26:
2019-07-26 10:30 round 5

Monday 29:
2019-07-29 10:00 round 6
Tuesday 30:
2019-07-30 10:00 round 7

Thursday 1:
2019-08-01 10:00 round 8
Friday 2:
2019-08-02 10:00 round 9
Saterday 3:
2019-08-03 10:00 round 10


We will also broadcast some lectures by Robert Jasiek 5d, more info later.


The 63rd European Go Congress will be held in Brussels, Belgium.

The event will be held in the IHECS school building, Rue de l'Etuve, 58-60, 1000 Bruxelles

placed by EuroGoTV1 at 12:03 Thu 18 July 2019



51st Folka go tournament 29-2019

17437574
Croatia The 51st Folka go tournament, a class B tournament, played on 13-07-2019 in Zagreb, Croatia, was won by Vladimir Ribicic 8k, second came Drazen Bicanic 17k and third was Marta Miksa 8k.
(photo Stjepan Medak 7k place 5 of 16)

Result table.
placed by Newsbot at 04:08 Tue 16 July 2019



Moyo Open 2019

12686597
Czech Republic The Moyo Open 2019, a class A tournament, played from 13-07-2019 to 14-07-2019 in Pardubice, Czech Republic, was won by Pavol Lisy 2p (photo), second came Stanislaw Frejlak 7d and third was Lukas Podpera 7d

Result table.
placed by Newsbot at 16:33 Mon 15 July 2019



Cup of Russia 29-2019

10313237
Russia The Cup of Russia, a class B tournament, played from 13-07-2019 to 14-07-2019 in Kazan, Russia, was won by Alexandr Dinerstein 3p (photo), second came Stepan Popov 5d and third was Andrej Kulkov 6d

Result table.
placed by Newsbot at 04:06 Mon 15 July 2019



Czech Teams League Finals 29-2019

13201914
Czech Republic The Czech Teams League Finals, a class B tournament, played on 12-07-2019 in Pardubice, Czech Republic, was won by Lukas Podpera 7d (photo), second came Ondrej Kruml 5d and third was Vit Brunner 4d

Result table.
placed by Newsbot at 04:05 Mon 15 July 2019



Team Russian Championship Final 28-2019

10374386
Russia The Team Russian Championship Final, a class A tournament, played from 10-07-2019 to 11-07-2019 in Kazan, Russia, was won by
placed by Newsbot at 11:34 Fri 12 July 2019



Team Russian Championship under 12 Final 28-2019

Russia The Team Russian Championship under 12 Final, a class B tournament, played from 10-07-2019 to 11-07-2019 in Kazan, Russia, was won by
placed by Newsbot at 11:34 Fri 12 July 2019



SEYGO Tour Beginner Tournament 28-2019


Croatia The SEYGO Tour Beginner Tournament, a class A tournament, played on 04-07-2019 in Zaostrog, Croatia, was won by Adrian Babic Herceg 20k, second came Ines Samardic 20k and third was Sara Vargec 20k.
(photo Gruia Taranu 20k place 7 of 10)

Result table.
placed by Newsbot at 11:34 Fri 12 July 2019



SEYGO Tour Open 28-2019


Croatia The SEYGO Tour Open, a class A tournament, played from 02-07-2019 to 04-07-2019 in Zaostrog, Croatia, was won by Elian Ioan Grigoriu 5d (photo), second came Davide Bernardis 1d and third was Olesia Malko 4k.

Result table.
placed by Newsbot at 11:32 Thu 11 July 2019



Flensburger Sommerturnier 28-2019

13574968
Germany The Flensburger Sommerturnier, a class B tournament, played on 07-07-2019 in Flensburg, Germany, was won by Olaf Engel 1d, second came Thomas Haack 8k and third was Micha Eggen 5k.
(photo Michael Steffensen 8k place 6 of 7)

Result table.
placed by Newsbot at 09:04 Wed 10 July 2019



4th Canakkale Tournament 28-2019

10633920
Turkey The 4th Canakkale Tournament, a class A tournament, played from 06-07-2019 to 07-07-2019 in Canakkale, Turkey, was won by Dogac Kose 1d, second came Bayram Demirel 1d and third was Ertug Akkol 1d (photo)

Result table.
placed by Newsbot at 09:04 Wed 10 July 2019



Cup of Kazan 28-2019


Russia The Cup of Kazan, a class B tournament, played from 06-07-2019 to 07-07-2019 in Kazan, Russia, was won by Igor Nemlij 5d (photo), second came Stepan Popov 5d and third was Evgenij Stepanov 1d.

Result table.
placed by Newsbot at 09:04 Wed 10 July 2019



2 Bremen Basami 28-2019

10401105
Germany The 2 Bremen Basami, a class C tournament, played on 06-07-2019 in Bremen, Germany, was won by Tobias Weinert 4d, second came Andres Pfeiffer 2d and third was Soeren Heinrich 2d.
(photo Gerd Mex 1d place 4 of 14)

Result table.
placed by Newsbot at 09:04 Wed 10 July 2019



Koelner GoTurnier 28-2019


Germany The Koelner GoTurnier, a class A tournament, played from 06-07-2019 to 07-07-2019 in Koeln, Germany, was won by Valerii Krushelnytskyi 5d (photo), second came Christopher Kacwin 4d and third was Bernd Radmacher 4d

Result table.
placed by Newsbot at 09:04 Wed 10 July 2019



1 Alpirsbacher Chosei GoTurnier 28-2019

10786798
Germany The 1 Alpirsbacher Chosei GoTurnier, a class A tournament, played from 06-07-2019 to 07-07-2019 in Alpirsbach, Germany, was won by Peter Stackelberg 3d, second came Wenbo Xu 2d and third was Thomas Kettenring 3d (photo)

Result table.
placed by Newsbot at 09:03 Wed 10 July 2019



Far East Cup of Polimetal 28-2019

Russia The Far East Cup of Polimetal, a class A tournament, played from 06-07-2019 to 07-07-2019 in Khabarovsk, Russia, was won by Anton Zatonskikh 6d, second came Alexej Khovanec 3d and third was Andrej Arkharov 3d.

Result table.
placed by Newsbot at 09:03 Wed 10 July 2019



Czech Championship 2019

10401083
Czech Republic The Czech Championship 2019, a class A tournament, played from 04-07-2019 to 07-07-2019 in Olomouc, Czech Republic, was won by Jan Hora 6d (photo), second came Ondrej Kruml 5d and third was Jan Prokop 6d

Result table.
placed by Newsbot at 09:03 Wed 10 July 2019




Show all articles from the archiveSubscribe to the RSS feed

Enter as many words as you like with 1 space between.

Search for articles: Enter as many words as you like; separate them with a space.
Powered by www.build4.eu
leeg