Video
Video
Photos
Photos
Login
Login
Live
Live
News
News

SGF
SGF
Services
Services
Links
Links
Contact
Contact

Donate
Enter as many words as you like with 1 space between.

Search for articles: Enter as many words as you like; separate them with a space.



Winter Go Tournament 50-2017

Croatia The Winter Go Tournament, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Veliki Grdjevac, Croatia, was won by Petra Baranasic 19k, second came Igor Kuhar 19k and third was Katja Brestovac 20k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Fri 15 December 2017



Arate Tournament 50-2017

Turkey The Arate Tournament, a class B tournament, played on 09-12-2017 in Izmir, Turkey, was won by Dogac Kose 1d, second came Hataycan Ozgur 1d and third was Ege Kose 1d.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Fri 15 December 2017



2nd Stage of Grand Prix among Schoolchildrens 50-2017

Russia The 2nd Stage of Grand Prix among Schoolchildrens, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Petrozavodsk, Russia, was won by Nikita Doskal 7k, second came Anna Chernova 8k and third was Rodion Kaverin 10k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:22 Wed 13 December 2017



Landesmeisterschaft Baden-Wuerttemberg 50-2017

13037596
Germany The Landesmeisterschaft Baden-Wuerttemberg, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Stuttgart, Germany, was won by Johannes Walka 4d, second came Martin Ruzicka 4d (photo) and third was Chu Volk-Lu 5d.

Result table.
placed by Newsbot at 00:22 Wed 13 December 2017



35. Niko-Turnier 50-2017

10550243
Germany The 35. Niko-Turnier, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Braunschweig, Germany, was won by Frank Maurer 4d, second came Per Kannengiesser 3d (photo) and third was Bernd Sambale 2d

Result table.
placed by Newsbot at 00:22 Wed 13 December 2017



03. Turniej Bydgoski - Grand Prix 50-2017

12513842
Poland The 03. Turniej Bydgoski - Grand Prix, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Bydgoszcz, Poland, was won by Bruno Walaszewski 1k, second came Vit Brunner 4d (photo) and third was Dariusz Bednarczyk 3k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



Berliner Nikolausturnier 50-2017

10274671
Germany The Berliner Nikolausturnier, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Berlin, Germany, was won by Alexander Kurz 2d, second came Daniel Krause 2d and third was Maximilian Schneider 6k.
(photo Krzysztof Podbiol 5k place 8 of 25)

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



Winter Qualification Tournament among Schoolchildrens 50-2017

Russia The Winter Qualification Tournament among Schoolchildrens, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Sankt-Peterburg, Russia, was won by Viktor Senin 6k, second came Amelia Vdovenko 9k and third was Dzhordzh Poskitt 10k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



Hungarian Championship Kyu Final 50-2017

16237463
Hungary The Hungarian Championship Kyu Final, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Budapest, Hungary, was won by Barnabas Kollner 3k, second came Miklos Csizmadia 5k (photo) and third was Gabor Joo 6k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



Hungarian Championship Final 50-2017

10225875
Hungary The Hungarian Championship Final, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Budapest, Hungary, was won by Csaba Mero 6d (photo), second came Pal Balogh 6d and third was Dominik Boviz 6d

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



35th Folka go tornament 50-2017

Croatia The 35th Folka go tornament, a class B tournament, played on 09-12-2017 in Zagreb, Croatia, was won by Mladen Smud 2k, second came Vladimir Ribicic 8k and third was Gabrijel Jambrosic 8k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:13 Mon 11 December 2017



XXV. Go7-Samstagsturnier 50-2017


Austria The XXV. Go7-Samstagsturnier, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Club Go7, Austria, was won by Markus Ginthoer 3k, second came Wolfgang Koepf 10k and third was Marcel Gruenauer 3k.
(photo Christian Anderson 5k place 5 of 7)

Result table.
placed by Newsbot at 15:13 Mon 11 December 2017



11� Trofeo Higashikita - V tappa F.I.G.G. 2017

13049520
Italy The 11� Trofeo Higashikita - V tappa F.I.G.G. 2017, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Udine, Italy, was won by Alessandro Martinelli 1k, second came Philippe Cance 1d and third was Andres Saro 2k.
(photo Davide Bertok 7k place 8 of 13)

Result table.
placed by jojo1 at 08:08 Fri 08 December 2017



Winter-Go in Jena 49-2017


Germany The Winter-Go in Jena, a class C tournament, played on 03-12-2017 in Jena, Germany, was won by Manja Marz 3d (photo), second came Ferdinand Marz 6k and third was Oleg Wahl 8k.

Result table.
placed by Newsbot at 17:52 Thu 07 December 2017



Kronverk Cup of Go Club `Zvezda` 49-2017

Russia The Kronverk Cup of Go Club `Zvezda`, a class B tournament, played on 03-12-2017 in Sankt-Peterburg, Russia, was won by Jaroslav Kanarev 3k, second came Timofej Starodubcev 2k and third was Alexandr Kim 1k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Santa Claus Cup 49-2017

15686792
Hungary The Santa Claus Cup, a class C tournament, played on 03-12-2017 in Budapest, Hungary, was won by Barnabas Kollner 3k, second came Gyorgy Varga 6k and third was Zoltan Reti 15k.
(photo Dora Kollner 10k place 12 of 16)

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa E

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa E, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Pavel Marcu 20k, second came Octavian Bilan 20k and third was Cristiana Jugan 20k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Coventry 49-2017

10350395
United Kingdom The Coventry, a class A tournament, played on 02-12-2017 in Warwick University, United Kingdom, was won by Philip Leung 4d, second came Lucretiu Calota 4d (photo) and third was Jonas Egeberg 2d.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Championship of Karelia 49-2017

Russia The Championship of Karelia, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Petrozavodsk, Russia, was won by Dmitrij Kornev 4d, second came Grigorij Rego 4k and third was Anatolij Ilmast 4k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Cup of Perm Krai 49-2017


Russia The Cup of Perm Krai, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Perm, Russia, was won by Alexej Solovskij 2d, second came Jurij Tuzhilin 2d and third was Artemij Pishchalnikov 1k (photo)

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Championship of Tomsk 49-2017

Russia The Championship of Tomsk, a class B tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Tomsk, Russia, was won by Ivan Kolegov 2d, second came Andrej Karpenko 1k and third was Sergej Mazaev 5k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa D

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa D, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Mihai Szekely 20k, second came Stefan Paici 20k and third was David Rusu 19k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa C

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa C, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Daniel Dobridoreanu 18k, second came Maria Irhasiu 19k and third was Alexandra Craciun 19k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa B

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa B, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Alexandru Voicu 16k, second came David Heidel 16k and third was Maria Patru 17k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa A

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa A, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Dragos Boldeanu 4k, second came Antonia Stanciu 6k and third was Andrei Vieru 4k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



11. Japanischer Generalkonsulpokal 49-2017

15786287
Germany The 11. Japanischer Generalkonsulpokal, a class B tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Duesseldorf, Germany, was won by Jonas Welticke 6d (photo), second came Christopher Kacwin 5d and third was Bernd Radmacher 4d

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Team Championship of Moscow. Beginners 49-2017

Russia The Team Championship of Moscow. Beginners, a class C tournament, played on 26-11-2017 in Moscow, Russia, was won by
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Cup of Cheljabinsk 2017/18. Stage 3

Russia The Cup of Cheljabinsk 2017/18. Stage 3, a class C tournament, played on 26-11-2017 in Cheljabinsk, Russia, was won by Gleb Polovinkin 8k, second came Mikhail Podbolotov 7k and third was Boris Vasiljev 10k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Championship of Magadan Under 16 49-2017

Russia The Championship of Magadan Under 16, a class B tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Magadan, Russia, was won by Artem Tingajkin 1k, second came Timofej Knjazev 4k and third was Veronika Ustjuzhina 8k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Championship of Kaliningrad Region 49-2017

Russia The Championship of Kaliningrad Region, a class B tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Kaliningrad, Russia, was won by Igor Tychko 5d, second came Anton Proskurin 2d and third was Evgenij Dorovskikh 2k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Team Championship of Moscow 49-2017

Russia The Team Championship of Moscow, a class B tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Moscow, Russia, was won by
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Championship of PFD Under 12 49-2017

16501078
Russia The Championship of PFD Under 12, a class A tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Kazan, Russia, was won by Ivan Klochikhin 3k (photo), second came Ruslan Tarasov 4k and third was Askar Khusainov 3k

Result table.
placed by Newsbot at 15:13 Thu 07 December 2017



Czech Ladies Championship 49-2017


Czech Republic The Czech Ladies Championship, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Praha, Czech Republic, was won by Tereza Kotowski 1k, second came Adriana Tomsu 1d (photo) and third was Anezka Bukovska 3k

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 06 December 2017



Turku Championship 2017

10774918
Finland The Turku Championship 2017, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Turku, Finland, was won by Aapo Niitamo 1d, second came Tuukka Muroke 1d and third was Antti Soukka 2d.
(photo Jaakko Virtanen 2d place 4 of 6)

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Mon 04 December 2017



Trofeo Milano 2017 Nona Tappa

Italy The Trofeo Milano 2017 Nona Tappa, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Milano, Italy, was won by Giorgio Gargari 10k, second came Francesco Marigo 4d and third was Paolo Montrasio 1k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:13 Sun 03 December 2017



Toulouse Continuous Tournament - Round 1 48-2017

14625083
France The Toulouse Continuous Tournament - Round 1, a class A tournament, played on 29-11-2017 in Toulouse, France, was won by Thomas Dufour 3k, second came Eric Saves 3k and third was David Parcoit 3k.
(photo Jean-Yves Papazoglou 8k place 12 of 22)

Result table.
placed by Newsbot at 15:50 Sat 02 December 2017



Grenoble go School tournament - November 2017

16749964
France The Grenoble go School tournament - November 2017, a class C tournament, played on 29-11-2017 in Grenoble, France, was won by Ahmed-Bilal Fathallah 12k (photo), second came Ethan Ferre 20k and third was Enzo Lin 20k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:50 Sat 02 December 2017



Paris Meijin C 48-2017

France The Paris Meijin C, a class A tournament, played on 25-11-2017 in Paris, France, was won by Antonin Corbiere 5k, second came Arnaud Passieux 5k and third was Sebastien Carreric 5k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:49 Sat 02 December 2017



Balma tournament 48-2017

10437350
France The Balma tournament , a class A tournament, played on 25-11-2017 in Balma, France, was won by Gilles Hauquin 5k, second came Luc Vannier 2k (photo) and third was Thomas Dufour 3k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:49 Sat 02 December 2017



Pojedinacno Prvenstvo Srbije 2017

10649507
Serbia The Pojedinacno Prvenstvo Srbije 2017, a class A tournament, played from 24-11-2017 to 26-11-2017 in Kragujevac, Serbia, was won by Dusan Mitic 6d (photo), second came Dragan Mitic 4d and third was Zoran Simeunovic 5d.

Result table.
placed by Newsbot at 15:49 Sat 02 December 2017



Rhone Alpe round 1 48-2017

14013736
France The Rhone Alpe round 1, a class A tournament, played on 19-11-2017 in Grenoble, France, was won by Abdallah Mezouar 1d, second came Huu Phuoc Nguyen 3d and third was Hugo Maussion 1d.
(photo Gerald Garlatti 5k place 9 of 43)

Result table.
placed by Newsbot at 15:49 Sat 02 December 2017



Ukrainian Go Championship 2017 - final

12662870
Ukraine The Ukrainian Go Championship 2017 - final, a class A tournament, played from 18-11-2017 to 26-11-2017 in Kyiv, Ukraine, was won by Artem Kachanovskyi 7d (photo), second came Andrii Kravets 7d and third was Kostiantyn Lopatiuk 5d.

Result table.
placed by Newsbot at 15:49 Sat 02 December 2017



Lausanne2017

Switzerland The Lausanne2017, a class A tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Lausanne, Switzerland, was won by Zhang Baoquan 4d, second came Sylvain Praz 1d and third was Francois van Walleghem 3k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:31 Fri 01 December 2017



Championship of Belarus 2017

Belarus The Championship of Belarus 2017, a class B tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Minsk, Belarus, was won by Alexandr Suponev 2d, second came Yuriy Grunkovski 4k and third was Ferdinand Muomah 3k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:31 Fri 01 December 2017



Open do Porto 2017

Portugal The Open do Porto 2017, a class A tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Porto, Portugal, was won by Cristovao Neto 1k, second came Jose Teles-Menezes 8k and third was Fernando Goncalves 7k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:31 Fri 01 December 2017



Gothenburg Open 2017

15786287
Sweden The Gothenburg Open 2017, a class A tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Gothenburg, Sweden, was won by Jonas Welticke 6d (photo), second came Lukas Podpera 7d and third was Jun Shao 5d.

Result table.
placed by Newsbot at 15:30 Fri 01 December 2017



IV. Korean Ambassador`s Cup 48-2017


Hungary The IV. Korean Ambassador`s Cup, a class A tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Budapest, Hungary, was won by Pal Balogh 6d (photo), second came Pavol Lisy 1p and third was Rita Pocsai 5d

Result table.
placed by Newsbot at 15:30 Fri 01 December 2017



Selection tournament for the 2018 Belgian Championship 48-2017


Belgium The Selection tournament for the 2018 Belgian Championship, a class A tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Antwerp, Belgium, was won by Lucman Bounoider 3d, second came Oscar Vazquez 5d (photo) and third was Thomas Connor 4d

Result table.
placed by Newsbot at 15:30 Fri 01 December 2017



Cork Go Tournament 2017


Republic of Ireland The Cork Go Tournament 2017, a class B tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Cork City, Republic of Ireland, was won by Kim Ouweleen 4d (photo), second came Przemyslaw Dyszczyk 1k and third was Justyna Kleczar 1k

Result table.
placed by Newsbot at 15:30 Fri 01 December 2017



Autumn Women Go Cup 48-2017

Ukraine The Autumn Women Go Cup, a class A tournament, played from 24-11-2017 to 26-11-2017 in Kyiv, Ukraine, was won by Yuliia Krotovych 5k, second came Kamilla Ruzhanska 7k and third was Yuliia Redila 8k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:30 Fri 01 December 2017



City Championship 48-2017

15713379
Slovakia The City Championship, a class A tournament, played from 17-11-2017 to 19-11-2017 in Kosice, Slovakia, was won by Maros Kral 4d, second came Slavomir Kralik 5k and third was Michal Kralik 2k.
(photo Arved Weigmann 3k place 9 of 20)

Result table.
placed by Newsbot at 15:30 Fri 01 December 2017



20th Go to Innovation 48-2017


Germany The 20th Go to Innovation, a class B tournament, played from 17-11-2017 to 19-11-2017 in Berlin, Germany, was won by Seong-Jin Kim 8d (photo), second came Pavol Lisy 1p and third was Lukas Podpera 7d

Result table.
placed by Newsbot at 15:30 Fri 01 December 2017




Show all articles from the archiveSubscribe to the RSS feed

Enter as many words as you like with 1 space between.

Search for articles: Enter as many words as you like; separate them with a space.
Powered by www.hw9x9.nl
leeg