Video
Video
Photos
Photos
Login
Login
Live
Live
News
News

SGF
SGF
Services
Services
Links
Links
Contact
Contact

Donate
Enter as many words as you like with 1 space between.

Search for articles: Enter as many words as you like; separate them with a space.



EdinburghChristmas 50-2017

United Kingdom The EdinburghChristmas, a class B tournament, played on 16-12-2017 in Edinburgh, United Kingdom, was won by Yen-Ting Liu 1d, second came Alistair Wall 1d and third was Boris Mitrovic 2d.

Result table.
placed by Newsbot at 17:52 Sun 17 December 2017



4th Karlovac Christmas Tournament 50-2017

17437574
Croatia The 4th Karlovac Christmas Tournament, a class B tournament, played on 16-12-2017 in Karlovac, Croatia, was won by Zvonko Bednjanec 2k, second came Lovro Furjanic 2d and third was Mirta Medak 2k.
(photo Stjepan Medak 13k place 10 of 11)

Result table.
placed by Newsbot at 17:52 Sun 17 December 2017



Slnovrat 2017

12686597
Slovakia The Slnovrat 2017, a class B tournament, played from 15-12-2017 to 16-12-2017 in Bratislava, Slovakia, was won by Pavol Lisy 1p (photo), second came Maros Kral 4d and third was Martin Strelka 1k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:13 Sun 17 December 2017



Odense Christmas 2017

13574968
Denmark The Odense Christmas 2017, a class B tournament, played on 16-12-2017 in Odense, Denmark, was won by John Nielsen 7k, second came Michael Steffensen 9k (photo) and third was Finn Norgaard 8k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Sun 17 December 2017



Championship of Tula Region 50-2017

Russia The Championship of Tula Region, a class B tournament, played on 16-12-2017 in Tula, Russia, was won by Innokentij Dmitriev 3d, second came Alexej Rudakov 4k and third was Alexej Zakharov 9k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Sun 17 December 2017



YliGo Cup Final 2017

14001537
Finland The YliGo Cup Final 2017, a class C tournament, played on 14-12-2017 in Helsinki, Finland, was won by Javier-Aleksi Savolainen 5d (photo), second came Juuso Nyyssonen 5d
placed by Newsbot at 00:21 Sun 17 December 2017



2nd Stage of Grand Prix among Schoolchildrens. Teams 50-2017

Russia The 2nd Stage of Grand Prix among Schoolchildrens. Teams, a class C tournament, played on 10-12-2017 in Petrozavodsk, Russia, was won by
placed by Newsbot at 00:21 Sun 17 December 2017



Youth Championship of Kaliningrad Region 50-2017

Russia The Youth Championship of Kaliningrad Region, a class C tournament, played on 10-12-2017 in Kaliningrad, Russia, was won by Artem Sharandak 14k, second came Lev Egorov 15k and third was Nikita Prishchepa 16k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Sun 17 December 2017



Winter Tournament 2017

10886359
Russia The Winter Tournament 2017, a class B tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Nizhnij Novgorod, Russia, was won by Igor Nemlij 5d (photo), second came Nikita Khabazov 5d and third was Evgenij Stepanov 1k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Sun 17 December 2017



Go Festival 50-2017

17849469
Russia The Go Festival, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Moscow, Russia, was won by Oleg Nagornov 10k, second came Alexandr Muromcev 12k and third was Makar Zuev 16k.
(photo Grigorij Arsentjev 17k place 11 of 23)

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Sun 17 December 2017



Championship of Tver 50-2017

Russia The Championship of Tver, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Tver, Russia, was won by Maxim Korobkov 5k, second came Dmitrij Khudjakov 4k and third was Sergej Trjapsha 7k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Sun 17 December 2017



Polish Championship League 50-2017

10837827
Poland The Polish Championship League, a class A tournament, played from 07-12-2017 to 10-12-2017 in Bydgoszcz, Poland, was won by Stanislaw Frejlak 6d, second came Leszek Soldan 4d and third was Koichiro Habu 5d (photo)

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Sun 17 December 2017



9th Radu Baciu Grand Prix - stage 1 50-2017

10325436
Romania The 9th Radu Baciu Grand Prix - stage 1, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in CSRB, Romania, was won by Iulian Militaru 1d, second came Mihai Lita 2d and third was Sorin Toma Boc 3k.
(photo Ion Codin Cocioaba 5k place 6 of 16)

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Sat 16 December 2017



Winter Go Tournament 50-2017

Croatia The Winter Go Tournament, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Veliki Grdjevac, Croatia, was won by Petra Baranasic 19k, second came Igor Kuhar 19k and third was Katja Brestovac 20k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Fri 15 December 2017



Arate Tournament 50-2017

Turkey The Arate Tournament, a class B tournament, played on 09-12-2017 in Izmir, Turkey, was won by Dogac Kose 1d, second came Hataycan Ozgur 1d and third was Ege Kose 1d.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Fri 15 December 2017



2nd Stage of Grand Prix among Schoolchildrens 50-2017

Russia The 2nd Stage of Grand Prix among Schoolchildrens, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Petrozavodsk, Russia, was won by Nikita Doskal 7k, second came Anna Chernova 8k and third was Rodion Kaverin 10k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:22 Wed 13 December 2017



Landesmeisterschaft Baden-Wuerttemberg 50-2017

13037596
Germany The Landesmeisterschaft Baden-Wuerttemberg, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Stuttgart, Germany, was won by Johannes Walka 4d, second came Martin Ruzicka 4d (photo) and third was Chu Volk-Lu 5d.

Result table.
placed by Newsbot at 00:22 Wed 13 December 2017



35. Niko-Turnier 50-2017

10550243
Germany The 35. Niko-Turnier, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Braunschweig, Germany, was won by Frank Maurer 4d, second came Per Kannengiesser 3d (photo) and third was Bernd Sambale 2d

Result table.
placed by Newsbot at 00:22 Wed 13 December 2017



03. Turniej Bydgoski - Grand Prix 50-2017

12513842
Poland The 03. Turniej Bydgoski - Grand Prix, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Bydgoszcz, Poland, was won by Bruno Walaszewski 1k, second came Vit Brunner 4d (photo) and third was Dariusz Bednarczyk 3k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



Berliner Nikolausturnier 50-2017

10274671
Germany The Berliner Nikolausturnier, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Berlin, Germany, was won by Alexander Kurz 2d, second came Daniel Krause 2d and third was Maximilian Schneider 6k.
(photo Krzysztof Podbiol 5k place 8 of 25)

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



Winter Qualification Tournament among Schoolchildrens 50-2017

Russia The Winter Qualification Tournament among Schoolchildrens, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Sankt-Peterburg, Russia, was won by Viktor Senin 6k, second came Amelia Vdovenko 9k and third was Dzhordzh Poskitt 10k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



Hungarian Championship Kyu Final 50-2017

16237463
Hungary The Hungarian Championship Kyu Final, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Budapest, Hungary, was won by Barnabas Kollner 3k, second came Miklos Csizmadia 5k (photo) and third was Gabor Joo 6k.

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



Hungarian Championship Final 50-2017

10225875
Hungary The Hungarian Championship Final, a class A tournament, played from 09-12-2017 to 10-12-2017 in Budapest, Hungary, was won by Csaba Mero 6d (photo), second came Pal Balogh 6d and third was Dominik Boviz 6d

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 13 December 2017



35th Folka go tornament 50-2017

Croatia The 35th Folka go tornament, a class B tournament, played on 09-12-2017 in Zagreb, Croatia, was won by Mladen Smud 2k, second came Vladimir Ribicic 8k and third was Gabrijel Jambrosic 8k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:13 Mon 11 December 2017



XXV. Go7-Samstagsturnier 50-2017


Austria The XXV. Go7-Samstagsturnier, a class C tournament, played on 09-12-2017 in Club Go7, Austria, was won by Markus Ginthoer 3k, second came Wolfgang Koepf 10k and third was Marcel Gruenauer 3k.
(photo Christian Anderson 5k place 5 of 7)

Result table.
placed by Newsbot at 15:13 Mon 11 December 2017



11� Trofeo Higashikita - V tappa F.I.G.G. 2017

13049520
Italy The 11� Trofeo Higashikita - V tappa F.I.G.G. 2017, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Udine, Italy, was won by Alessandro Martinelli 1k, second came Philippe Cance 1d and third was Andres Saro 2k.
(photo Davide Bertok 7k place 8 of 13)

Result table.
placed by jojo1 at 08:08 Fri 08 December 2017



Winter-Go in Jena 49-2017


Germany The Winter-Go in Jena, a class C tournament, played on 03-12-2017 in Jena, Germany, was won by Manja Marz 3d (photo), second came Ferdinand Marz 6k and third was Oleg Wahl 8k.

Result table.
placed by Newsbot at 17:52 Thu 07 December 2017



Kronverk Cup of Go Club `Zvezda` 49-2017

Russia The Kronverk Cup of Go Club `Zvezda`, a class B tournament, played on 03-12-2017 in Sankt-Peterburg, Russia, was won by Jaroslav Kanarev 3k, second came Timofej Starodubcev 2k and third was Alexandr Kim 1k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Santa Claus Cup 49-2017

15686792
Hungary The Santa Claus Cup, a class C tournament, played on 03-12-2017 in Budapest, Hungary, was won by Barnabas Kollner 3k, second came Gyorgy Varga 6k and third was Zoltan Reti 15k.
(photo Dora Kollner 10k place 12 of 16)

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa E

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa E, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Pavel Marcu 20k, second came Octavian Bilan 20k and third was Cristiana Jugan 20k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Coventry 49-2017

10350395
United Kingdom The Coventry, a class A tournament, played on 02-12-2017 in Warwick University, United Kingdom, was won by Philip Leung 4d, second came Lucretiu Calota 4d (photo) and third was Jonas Egeberg 2d.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Championship of Karelia 49-2017

Russia The Championship of Karelia, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Petrozavodsk, Russia, was won by Dmitrij Kornev 4d, second came Grigorij Rego 4k and third was Anatolij Ilmast 4k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Cup of Perm Krai 49-2017


Russia The Cup of Perm Krai, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Perm, Russia, was won by Alexej Solovskij 2d, second came Jurij Tuzhilin 2d and third was Artemij Pishchalnikov 1k (photo)

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Championship of Tomsk 49-2017

Russia The Championship of Tomsk, a class B tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Tomsk, Russia, was won by Ivan Kolegov 2d, second came Andrej Karpenko 1k and third was Sergej Mazaev 5k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:15 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa D

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa D, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Mihai Szekely 20k, second came Stefan Paici 20k and third was David Rusu 19k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa C

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa C, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Daniel Dobridoreanu 18k, second came Maria Irhasiu 19k and third was Alexandra Craciun 19k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa B

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa B, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Alexandru Voicu 16k, second came David Heidel 16k and third was Maria Patru 17k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Cupa Hikaru 2017 - Grupa A

Romania The Cupa Hikaru 2017 - Grupa A, a class C tournament, played on 02-12-2017 in Bucuresti, Romania, was won by Dragos Boldeanu 4k, second came Antonia Stanciu 6k and third was Andrei Vieru 4k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



11. Japanischer Generalkonsulpokal 49-2017

15786287
Germany The 11. Japanischer Generalkonsulpokal, a class B tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Duesseldorf, Germany, was won by Jonas Welticke 6d (photo), second came Christopher Kacwin 5d and third was Bernd Radmacher 4d

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Team Championship of Moscow. Beginners 49-2017

Russia The Team Championship of Moscow. Beginners, a class C tournament, played on 26-11-2017 in Moscow, Russia, was won by
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Cup of Cheljabinsk 2017/18. Stage 3

Russia The Cup of Cheljabinsk 2017/18. Stage 3, a class C tournament, played on 26-11-2017 in Cheljabinsk, Russia, was won by Gleb Polovinkin 8k, second came Mikhail Podbolotov 7k and third was Boris Vasiljev 10k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Championship of Magadan Under 16 49-2017

Russia The Championship of Magadan Under 16, a class B tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Magadan, Russia, was won by Artem Tingajkin 1k, second came Timofej Knjazev 4k and third was Veronika Ustjuzhina 8k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Championship of Kaliningrad Region 49-2017

Russia The Championship of Kaliningrad Region, a class B tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Kaliningrad, Russia, was won by Igor Tychko 5d, second came Anton Proskurin 2d and third was Evgenij Dorovskikh 2k.

Result table.
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Team Championship of Moscow 49-2017

Russia The Team Championship of Moscow, a class B tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Moscow, Russia, was won by
placed by Newsbot at 15:14 Thu 07 December 2017



Championship of PFD Under 12 49-2017

16501078
Russia The Championship of PFD Under 12, a class A tournament, played from 25-11-2017 to 26-11-2017 in Kazan, Russia, was won by Ivan Klochikhin 3k (photo), second came Ruslan Tarasov 4k and third was Askar Khusainov 3k

Result table.
placed by Newsbot at 15:13 Thu 07 December 2017



Czech Ladies Championship 49-2017


Czech Republic The Czech Ladies Championship, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Praha, Czech Republic, was won by Tereza Kotowski 1k, second came Adriana Tomsu 1d (photo) and third was Anezka Bukovska 3k

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Wed 06 December 2017



Turku Championship 2017

10774918
Finland The Turku Championship 2017, a class A tournament, played from 02-12-2017 to 03-12-2017 in Turku, Finland, was won by Aapo Niitamo 1d, second came Tuukka Muroke 1d and third was Antti Soukka 2d.
(photo Jaakko Virtanen 2d place 4 of 6)

Result table.
placed by Newsbot at 00:21 Mon 04 December 2017




Show all articles from the archiveSubscribe to the RSS feed

Enter as many words as you like with 1 space between.

Search for articles: Enter as many words as you like; separate them with a space.
Powered by www.hw9x9.nl
leeg